UŞAK'IN SARAY HALILARI

Haberler'e geri dön Haberin Eklendiği Tarih: 07-04-2015

Uşak'ın "Saray Halıları" Artık Evleri Süsleyecek

15. ve 16. yüzyılda sarayları süsleyen ünlü Türk halıları arasında yer alan Uşak halılarının benzerleri, Uşak Belediyesinin açtığı kursta dokunarak satışa sunuluyor.

"Uşak halıları en parlak dönemini 15. ve 16. yüzyıllarda yaşadı. O dönemlerde Avrupa'nın gözde sarayları, Uşak halılarının da aralarında bulunduğu, Anadolu'da dokunan 'Türk halıları' ile süslenirdi. Uşak'ta o dönemde dokunan halıların bir bölümü bugün Paris Louvre, Floransa Bardini, New York Metropolitan Sanat, Philedelphia, Londra Victoria ve Albert, National Gallery of Art, Budapeşte Milli Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri, Berlin İslam Sanatları, Metropolitan Ulusal Kuveyt Müzesi, İstanbul Vakıflar Müzesi, Konya Mevlana Müzesi gibi dünyaca ünlü müzelerde sergileniyor. Biz de bu müzelerde sergilenen Uşak halılarını gidip yerinde görerek inceledik ve aslına uygun olarak benzerlerini dokumaya başlandı.

Uçar, "madalyon", "yıldızlı", "çintemani", "kuşlu" gibi 25 farklı motifli tarihi Uşak halılarının desen, ilmek sayısı, askı ve çözgü özellikleriyle diğer halılardan ayrıldığını, çift, kravat gibi özel düğüm yöntemleriyle dokunduğunu anlattı.

Kursiyerlerin müzelerdeki orijinallerine uygun şekilde değişik boyutlarda 300 halı dokuduğunu ve halıların büyük bölümünün yurt dışına satıldığını dile getiren Uçar, "Tarihi Uşak halısının benzerini artık evinizde, iş yerinizde serebilirsiniz. Bu halıları, dönemin şartlarına ve malzemelerine uygun olarak dokuyoruz. İstenilen ebatta halı üretebiliyoruz" diye konuştu.

 Kentin tanıtımına katkı sağlayacak


NOT: FOTOĞRAF VE HABER ANADOLU AJANSI'NA AİTTİR.

Paylaş Paylaş Twitter Paylaş facebook Paylaş Digg Paylaş Stumbleupon Paylaş Delicious
  • Ziyaretler: 4073
  • (Mevcut Oylama 0.0/5 Yıldız) Toplam Oylama: 0