HALI DOKUMA KURSU AÇILIŞI

tarihinde Haberler

Uşak Halıları İçin Protokol İmzalandı

Uşak Belediyesi Uşak Halıları ile ilgili çalışmalar kapsamında İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezi ile üçlü protokol imzaladı. Yapılan protokol ile halılara artan talebe istinaden 20 bayan kursiyere daha istihdam garantili  kurs verilecek.

Uşak Belediyesi kentin önemli değerleri arasında yer alan Uşak Halılarının tarihte olduğu gibi marka olması ve Uşak’ta eskisi gibi yeniden halıların dokunması ile ilgili çalışmalara ara vermeden devam ediyor. Tanıtım atağı ile halılara artan ilginin yanında halı dokuyucu sayısını arttırmak isteyen Uşak Belediyesi bu konuda önemli bir adım daha attı. İŞ-KUR, Halk Eğitim Merkezi ve Uşak Belediyesi arasında üçlü protokol imzalandı. Protokol ile Dokur Evi’nde 20 olan dokuyucu sayısına, istihdam garantili kurs ile 20 ilave daha olacak. Dokur Evi’nde düzenlenen protokol törenine ise Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ’ın yanı sıra İŞ-KUR Müdürü Zafer Kahraman ve Halk Eğitim Müdürü Osman Uzun katıldı.

Halılarımız yeniden canlanıyor

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, "Uşak Halıları günden güne belediyemizin çalışmaları ile beklenilen düzeye geliyor” dedi. Göreve gelmelerinin akabinde hızlı bir şekilde tanıtım çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Uludağ, "Belediyemiz kentimizin kültürel varlıklarına sahip çıkmayı kendine bir görev bilmiştir. Bu nedenle ilimizin asırlarca en önemli değerlerinden birisi olan Uşak Halıları daima önemli bir noktada bulunmaktadır. Biz tanıtım atağımız ile iyi noktalara gelmesini hedeflediğimiz halılarımız için kısa sürede önemli mesafeler kat ettik. Halılarımız şimdiden ilgi gören ve sürekli talep alan duruma gelmiştir” ifadesini kullandı.

Görülen ilginin üzerine dokuyucu sayısının artması ihtiyacının hasıl olduğunu aktaran Uludağ, "Yaptığımız protokol ile daha çok dokuyucu olacak. Ayrıca değerimizin gelecek nesillere sevdirilmesi için dokuyucularımız aracı olacak”  diyerek protokolün farklı bir önemine dikkat çekti.

Her eve Uşak Halısı

Uşak Halıları ile ilgili sürekli proje ürettiklerinin altını çizen Uludağ, projelerin meyvelerini ise alacaklarını iddia etti. Çalışmalar kapsamında yakın bir zamanda her evde Uşak Halılarının olacağını kaydeden Uludağ şöyle devam etti: "Dillere destan olan halılarımızın öncelikle Uşaklılar tarafından sahiplenmesi gerekmektedir. Bunun için hemşehrilerimize önemli görevler düşmektedir. Biz her evimize küçük ya da büyük Uşak Halılarının girmesini hedeflemekteyiz. Bu sayede ilimizde yaşayan herkes doğal bir kültür elçisi olacak. Bütün bu çalışmalar neticesinde halılarımız eski günlerine dönecek” 

Son Değiştirme: June 27, 2015
  • Ziyaretler: 1877
  • (Mevcut Oylama 0.0/5 Yıldız) Toplam Oylama: 0
  • 0 0

Yorum Yazılmamış...

Yanıtla